از من به‌سوی ما | چند کلمه حرف جامعه‌گرا برای دل‌خودمان

آرشیو مطالب: مقالات

09 December
1Comment

آیا «جانی انگلیش» را رئیس جمهور آینده ایران خواهند کرد؟!

Johnny Englishشباهت ظاهری چهرۀ یکی از جنجال‌سازترین شخصیت‌های سیاسی امروز ایران، یعنی اسفندیار رحیم مشایی با روان آتکینسون (مستر بین) بر کسی پوشیده نیست. آغاز این نوشته با بیان همین جملۀ بالا به ذهن خواننده اینگونه می‌آورد که این یک مقالۀ طنز است.
البته اینطور نیز هست و این نوشته زمینه‌ای طنزآمیز را نیز دنبال می‌کند، اما هدف فقط بیان طنز نیست، بلکه بیان شباهتی است میان سناریوی جنجال‌های سیاسی
ادامۀ نوشته…

21 November
0Comments

نقد «یک دنیای بهتر» (قسمت پنجم)

حکمتیسماز انتشار چهار بخش نخست «نقد یک دنیای بهتر» چندین ماه گذشته است، و در این مدت از تمامی نازک‌اندیشان و نظریه‌پردازان «حکمتیست» و «کمونیسم کارگری» همان پاسخی را دریافت کرده‌ام که دقیقاً انتظارش را داشتم: یعنی سکوت مرگبار و گهگاهی متلک‌های سخیف.
ادامۀ نوشته…

10 November
5Comments

«دنباله» را حذف کنید! گوگل جریمه سنگینی می‌کند!

در تاریخ 8 نوامبر متوجه شدم که بطور کاملا ناگهانی امتیاز وبلاگ زندیک در گوگل کاهش زیادی یافته و این وبلاگ در هیچ جستجوئی، حتی برای کلیدواژه های تخصصی این وبلاگ، یافت نمی‌شود.
ادامۀ نوشته…

03 November
23Comments

نقش تریبونال ایران در تثبیت سامانۀ جمهوری اسلامی

در این جهان وارونه و جادوصفتی که در آن زندگی می‌کنیم، یعنی در این جهانی که بر تمامی جوامع آن شیوۀ تولید سرمایه‌داری حکمفرماست؛ آنچه که به‌نام و عنوان «حقیقت» از رسانه‌های خبری و جریانات مسلط اینترنت و پیرامون آن به بیننده و شنونده ارائه می‌شود، به‌احتمال قریب به‌یقین ترکیبی مسخ شده و تهی شده از تصویر رویدادهائی است که با حقیقت، بطن و جوهر وقایع، تخالف ذاتی دارند.
ادامۀ نوشته…

11 October
3Comments

کشف جدید پرزیدنت احمدی‌نژاد در علم اقتصاد سیاسی!

Political Economyدانش رسمی و امروزی اقتصاد سیاسی فقط یک شیوۀ تولید را به‌عنوان شیوۀ تولید غالب بر (تقریباً) تمامی جوامع جهان مطرح می‌کند و آن شیوۀ تولید سرمایه‌داری است.
شیوۀ تولید سرمایه‌داری مبتنی بر مالکیت خصوصی بر ابزارهای تولید است، بدین معنی که شهروندان در جوامع سرمایه‌داری آزادند که بر اساس تمامی قوانین مالکیت خصوصی و به‌پشتوانۀ نیروی قانون و دولت سرمایه‌داری، بر ابزارهای تولید اجتماعی مالکیت شخصی داشته باشند
ادامۀ نوشته…

29 July
0Comments

کمپین«جمع آوری دومیلیون امضا برعلیه مجازات اعدام» هک شد!

در تاریخ 29 جولای 2012 کمپین ایرانی جمع آوری دومیلیون امضا بر علیه مجازات اعدام مورد هک قرار گرفت. از نام و مشخصات هکر نمیتوان دربارۀ اعتقادات و یا وابستگی‌های دولتی یا غیردولتی هکر حدسی زد. این میتواند یک هک با منشأ اتفاقی (به دلیل عدم رعایت امنیت فنی در سایت کمپین) و یا یک عملیات سازماندهی شده توسط دولت باشد.
ادامۀ نوشته…

28 July
42Comments

نگاهی به شعر «تو حلقم!» (آهنگ جدید شاهین نجفی)

Too halghamراز رشد و بالندگی مجید کاظمی و شاهین نجفی از شاعر و خواننده‌ای عصیان‌زده و خشمگین به‌سوی شاعر و خواننده‌ای ضد نظام طبقاتی در چیست؟
بسیاری اگر به‌‌جای آنها بودند، در این همهمۀ کمپین‌ها و فتواها و شهرت‌ها و کف‌زدن‌ها، چه بسا که خود را می‌باختند و به‌سوی شعری گام می‌زدند که مردم پسند باشد
ادامۀ نوشته…

08 July
0Comments

نقد «یک دنیای بهتر» (قسمت چهارم)

Mansoor Hekmatیک دنیای بهتر – بخش ١ – فصل دوم
بر پایۀ تئوری کمونیسم کارگری، جهان کمونیسم خود به دو اردوگاه تقسیم می‌شود: اردوگاه «کمونیسم بورژوائی» که هدفی به‌جز بقای بورژوازی ندارد و تنها دلیلی که خود را کمونیست می‌نامد بار آزادیخواهانه واژۀ کمونیسم است. اما اردوگاهی که در برابر آن قرار دارد «کمونیسم کارگری» است که مزدور و مدافع بورژوازی نیست و تنها نوع کمونیسمی است که قصد آن براندازی نظام سرمایه‌داری است.
ادامۀ نوشته…

03 July
30Comments

دیدید که «نژاد آریائی» به کجا منجر شد؟!

آقایان و خانمهای عزیز نژاد آریائی، دیدید که گفتیم و گوش نکردید؟ آنقدر گفتید ایران و ایرانی و آریائی که ابلهان باور کردند؟ آنقدر دم از نژاد برتر زدید که باورشان شد؟ این را می‌خواستید؟ دیدید که «مردم» (بخوانید نیروهای امنیتی، چند نفر آدم خشمگین و بسیاری اراذل) به خانه رفقا و اقوام و عزیزان افغانی‌مان در یزد ریختند و آن را آتش زدند و فقط به جرم «افغانی بودن» بسیاری را دستگیر کردند؟
ادامۀ نوشته…

02 July
6Comments

ظهور امام نقی (دربارۀ پیدایش مهدویت در اسلام)

Mahdaviatآهنگ «نقی» را دوست دارم و هر بار با شنیدن آن، دوباره به این نتیجه می‌رسم که این آهنگ واقعاً یک شاهکار است! می‌دانی چرا؟
نقی رسوا می‌کند: از کوچه‌های کلن برمی‌آید و موسیقی لس‌آنجلسی را که سی و چند سال است چهارچوب‌های اندیشگی و احساسی‌اش از «یار من جمعه به جمعه، سر و گوشش می‌جنبه!» فراتر نرفته است را رسوا می‌کند.
ادامۀ نوشته…

29 June
31Comments

نژادپرستی ایرانی: نژاد آریائی و آریائیسم

Stop Racismسوسیالیسم یک اندیشه، روش تحقیق اجتماعی و شیوۀ مبارزاتی قائم‌به‌ذات، خودبخودی و خودجوش نیست، بلکه محور سوسیالیسم آگاهی و دخالت خودآگاهانه است: یعنی آگاهی دقیق از ریشه‌ها و بنیان‌های نظام تولید اجتماعی و انتقاد بر آنها، سعی در جهت اصلاح، ترمیم و تغییر آنها و در زمانیکه نظام طبقاتی در شکل نهائی‌، غیرانسانی‌ و فلاکت‌بار خود رخ می‌نماید، مبارزه در جهت براندازی آن و جایگزینی‌اش با شیوۀ تولید مدرن، برابر، آزاد و انسانی سوسیالیسم، به‌واسطه یک انقلاب و دگرگونی عظیم اجتماعی است.
ادامۀ نوشته…

26 June
1Comment

نقد «یک دنیای بهتر» (قسمت سوم)

کمونيسم کارگري از اين مبارزه طبقاتي سر بر ميکند. صفي در اردوگاه پرولتارياست. کمونيسم کارگري جنبش انقلابي طبقه کارگر براي واژگوني نظام سرمايه داري و ايجاد يک جامعه نوين بدون طبقه و بدون استثمار است.
بعد از نوشتن مقالۀ «سوسیالیسم جنبش بازگرداندن اختیار به انسان نیست» برخی از رفقای کمونیست کارگری انواع و اقسام القاب «معنوی» را به بنده اعطا فرمودند، که یکی از آنها لقب «ملا نقطی» بود. ولی به عمر نوح و صبر ایوب قسم که تاکنون، پس از عمری تقلا برای یادگیری الفبا و خواندن و نوشتن به زبان فارسی، با فعل «سر بر کردن» آشنائی پیدا نکرده بودم و لغت نامۀ دهخدا نیز در این زمینه ممدی نمی‌کند.
ادامۀ نوشته…

16 June
0Comments

نقد «یک دنیای بهتر» (قسمت دوم)

تاريخ کليه جوامع تاکنوني تاريخ مبارزه و کشمکش طبقاتي است. جدالي بي وقفه، گاه آشکار و گاه پنهان، ميان طبقات استثمارگر و استثمار شونده، ستمگر و تحت ستم در ادوار و جوامع مختلف در جريان بوده است. اين جدال طبقاتي است که منشاء اصلي تحول و تغيير در جامعه است.
جملات بالا که در ظاهر بسیار «مارکسیستی» به‌نظر می‌آیند، در باطن عبارات زیرکانه‌ای هستند که واژه‌های جدال، مبارزه و کشمکش را به‌روشی غیرقابل تفکیک با «طبقات» مخلوط کرده و از آن ملغمه‌ای استنتاج می‌کنند که گویا ظاهراً «منشأ اصلی تحول و تغییر در جامعه» است.
ادامۀ نوشته…

15 June
28Comments

نقد «یک دنیای بهتر» (قسمت اول)

m-hekmatمضمون نوشتۀ حاضر این خواهد بود: هرچه بیشتر به «یک دنیای بهتر» دل ببندیم و آنرا راه نجات بشریت و انقلاب سوسیالیستی طبقۀ کارگر ایران و یک پلاتفرم بی عیب و نقص برای اتحاد نیروهای سوسیالیست ایرانی بدانیم، دنیای جهنمی‌تری برای خود می‌آفرینیم: جهنم به معنای واقعی کلمه، مانند سیاهچاله‌‌ای قرون وسطائی در فضای مسموم تنهائی، سازمان‌ناپذیری، ناباوری، عدم ارتباط با طبقه و سوءتفاهم. جائی خالی از حضور اندیشه و سازمان، خالی از خرد انقلابی و خالی از حکمت.
ادامۀ نوشته…

06 March
2Comments

آنجلا کارتر: به خاطر یک بوسه !

(به مناسبت گرامیداشت 8 مارس، روز جهانی زن)

آنجلا کارتر (7 می 1940 ـ 16 فوریۀ 1992)Angela Carter
«من یک سوسیالیسم هستم، لعنت بر من! چگونه توقع داری که به افسانه‌ها روی آورده باشم؟»
این پاسخی بود که وقتی نشریۀ تایمز آنجلا کارتر را به‌عنوان یکی از برترین 50 نویسندۀ انگلیسی پس از جنگ جهانی دوم انتخاب کرد، او به یکی از خبرنگاران گفت. خبرنگاری که عقیده داشت سوسیالیسم مجموعه‌ای از دگم‌های مکانیکی برای تغییر جهت قطار تاریخ از روی ریل‌های طبیعی آن است. پاسخی بود طنز‌آمیز و در عین حال مملو از حقیقتی عریان که بر چهرۀ آن خبرنگار کوبیده می‌شد: «پس چه توقعی داشتی؟ سوسیالیست‌ها هم انسان هستند! آنها نیز می‌توانند افسانه بگویند و با کودکان بازی کنند و بخندند و با معشوق خود عشق بورزند و قصه‌پردازی کنند و شعر بخوانند!»
ادامۀ نوشته…

24 February
3Comments

کارل مارکس، آلبرت اینشتین و فرضیۀ نسبیت عام

چکیدۀ بحث:
کارل مارکس و آلبرت اینشتین نامهای ناآشنائی نیستند و منظور از این نوشته نیز معرفی این اشخاص نیست بلکه بیان رابطۀ مشخص و کمتر شناخته شده‌ای میان فرضیۀ نسبیت عام (مطرح شده توسط آلبرت اینشتین) و مبانی نظری «فرضیۀ نسبیت اجتماعی/طبقاتی» است که هرچند توسط کارل مارکس مقدمتاً در کتاب «کار دستمزدی و سرمایه» و سپس در کتاب «سرمایه» مطرح شده‌اند، ولی هرگز مشخصاً با نام «فرضیۀ نسبیت طبقاتی» معرفی نگردیده و از این بابت در میان سوسیالیست‌های ایرانی کمتر شناخته شده‌اند.

توسعۀ بحث – بخش اول – نگاهی به فرضیۀ نسبیت عام
Einstein
پیش از آنکه نگاه کوتاهی به مبانی نسبیت عام بیاندازیم، یک نکته دربارۀ زندگی شخصی و فعالیت‌های اجتماعی آلبرت اینشتین قابل ذکر است: اینکه اینشتین در تمامی جهت‌گیری‌های اجتماعی خویش بدون هیچ شبهه‌ای یک سوسیالیست به تمام معنا است.
ادامۀ نوشته…

23 February
12Comments

سوسیالیسم «جنبش بازگرداندن اختیار به‌انسان» نیست!

توضیح: در یک گفتگوی ایمیلی با دو دانشجوی فنی، از کتاب اطلاعات و ماهیت ارزش انتقاد شده است: که چرا در این کتاب از هرگونه موضع‌گیری سیاسی پرهیز شده است. (واژۀ دقیقاً استفاده شده این بود که چرا «طفره روی» شده است)، و مشخصاً نظر مرا راجع به «یکی از پرچمداران فلسفه و سوسیالیسم در تاریخ معاصر ایران» یعنی منصور حکمت و فلسفۀ «سوسیالیسم انسانی» ایشان جویا شده‌اند.
این یک مقاله نیست، بلکه پاسخی است به آن گفتگوی ایمیلی و ضمناً دفاعی است در برابر مسئلۀ «طفره‌روی»ها در کتاب اطلاعات و ماهیت ارزش که در اینجا عیناً بازگو می‌گردد.
ادامۀ نوشته…

20 February
31Comments

با «حکیم اُرُد بزرگ» چکار کنیم؟

جوان برومندی در خانۀ ما زندگی می‌کند که پانزده سال دارد و آرام آرام چهره‌ای مردانه پیدا می‌کند. نگران وضع موها و لباس خویش است، ورزش می‌کند، سخت درس می‌خواند و مانند همۀ جوان‌های پانزده سالۀ دیگر به‌شدت در معرض تهدید «عشق و دیگر اهریمنان» است. Red Book
این جوان تازه، از بدی شانس و روزگار ما، امسال عاشق فلسفه نیز شده است. نیچه را سرسری می‌خواند، سرکی به بارکلی می‌کشد، از کارل مارکس حسابی می‌ترسد، فکر می‌کند ملاصدرا آخوند است و هگل را یکجور خداوندگار سخن می‌پندارد.
ادامۀ نوشته…

19 February
0Comments

جستاری در اندیشۀ پیمانه‌ای

چکیدۀ بحث:Mind control
در یکی از مقالاتی که در امید به انتشار رسیده است، به‌طور اتفاقی از عبارت «مهندسی اندیشه» استفاده شده است. این اتفاق موضوع بسیار جالبی است.
هرچند که در مباحث کتاب «اطلاعات و ماهیت ارزش» به فرضیه‌ای پرداخته‌ام که به‌طور ضمنی پایه و اساس تحقیق در مبانی مهندسی اندیشه است، و هرچند که قصد دارم این مباحث را در آینده حول محور «معماری دوبارۀ اندیشۀ سوسیالیستی» گسترش دهم، لیکن مطالعه مقالۀ فوق و مشاهدۀ این عبارت نیز بهانه خوبی است که به‌طور سرسری و عجولانه پایه‌های مهندسی اندیشۀ سرمایه‌داری را به چالش کشیده و ماهیت آنرا برای خوانندۀ علاقمند روشن سازم.


ادامۀ نوشته…